środa, 16 listopada 2011

Krokodyl Giena

Cheburashka







Autoka: Sandra Sędzikowska

Chebuashka to bohater opowiadań autorstwa Eduarda Uspienskiego oraz cyklu radzieckich animowanych filmów lalkowych w reżyserii Romana Kaczanowa. Pierwsze informacje o Cheburashkie pojawiły się we wstępie do książki Eduarda Uspienskiego Krokodyl Giena i przyjaciele. Książkowa Cheburashka jest tropikalnym zwierzątkiem, które do dużego miasta trafiło przez przypadek. Zasnęło w skrzyni z pomarańczami, która z kolei trafiła w ręce dyrektora rosyjskiego sklepu. To właśnie ów dyrektor nazwał zwierzątko Kiwaczkiem, ponieważ zwierzątko ciągle się przewracało. Główna fabuła bajki to poszukiwanie przez Kiwaczka swojego miejsca w radzieckiej rzeczywistości.

Moskiewskie metro

Autorki:Magdalena Cichowska i Martyna Wojtczak


W Rosji metro należy do najciekawszych obiektów turystycznych. Pierwsze stacje zostały zbudowane na początku lat 30. Obecnie jest ich 226. Stacje swoim wyglądem przypominają pałace. Metro moskiewskie przewozi dziennie 9 milionów pasażerów.  

religia prawosławna

Autorki: Sandra Sędzikowska, Wiktoria Krzeszewska, Kinga Kujawiak, Julia Misztal

Kościół prawosławny  liczy sobie ok. 300 milinów wiernych . Obejmuje kraje Europy południowo-wschodniej części Rosji oraz państwa ościenne. Nazwa‘’prawosławny’’ pochodzi z języka greckiego co znaczy‘’prawdziwie  wierzę ‘’ .
Jan Paweł II nazwał prawosławie ‘’wschodnimi płucami Kościoła’’.
W kościele prawosławnym istotna jest odmienność eklezjalno-liturgiczna.
Ogromne znaczenie w kościele prawosławnym mają klasztory zwane monasterami.
Klasztory te podlegają patriarsze, natomiast pozostałe biskupom.



Śmieszaczki


Autorka: Natalia Siwińska

Śmieszaczki (ros. Смешарики) – rosyjska kreskówka dla dzieci. Utworzono 208 odcinków, które trwają po 6 minut i 30 sekund. Pierwszy odcinek wyemitowano w rosyjskiej telewizji 7 lipca 2004.

Cerkiew św. Aleksandra Newskiego w Łodzi





Autorki: Magdalena Cichowska i Martyna Wojtczak

Byliśmy w cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Łodzi na rogu ulicy Kilińskiego i Narutowicza. Powstała w latach 1880-1884.W 1913r w Łodzi mieszkało ok 3, 2 tys. Wyznawców prawosławia, obecnie jest ich ok. 200. Świątynia zbudowana jest w stylu rosyjsko—bizantyjskim. Do zbudowania cerkwi przyczynił się nieudany zamach na życie cara Aleksandra II w 1879r. 11czerwca 1884r. odbyło się poświecenie świątyni.

środa, 19 października 2011

Samowar




Autorki: Ala Lasota, Marysia Dąbkowska, Sandra Sędzikowska   
         Rosyjska Herbata
Herbata jest w Rosji bez wątpienia napojem towarzyskim.  Tak oryginalny sposób biesiadowania –szczególnie  w trakcie długich zimowych wieczorów , kultywuje się w Rosji od końca XVIII wieku, kiedy zaczęto produkować samowary. Herbata ma w Rosji długą tradycję: dotarła do kraju w 1617 r. jako prezent dla cesarza Chin dla cara Aleksieja. Rosjanie uważają ,że dobrą herbatę poznaje się po kolorze : im ciemniejszy napar ,tym lepsza mieszanka .Słodzą herbatę konfiturami (najchętniej domowymi- z wiśni i malin) oraz miodem , dodają do smaku cytrynę .W Rosji przyjął się oryginalny zwyczaj : otóż kostkę cukru macza się w gorzkim napoju, odgryza kawałek i popija – o rosyjski sposób spożywania herbaty ,,w prikusku’’. Sposób  picia herbaty po rosyjsku dotarł w  XIX wieku do Polski . Samowar to rosyjski wynalazek : jego prototyp wykonali w swoim warsztacie w drugiej połowie XVIII wieku bracia Lisycynow. Pod koniec IX wieku samowary produkowano już masowo. Ustawionym na samowarze porcelanowym czajniku znajdował się mocny herbaciany napar, który rozcieńczano gorącą wodą z samowara  w porcji 1/3 do 2/3. Rosyjskim zwyczajem herbatę pija się w dużych szklankach, wyposażonych w srebrne lub metalowe uchwyty (czyli podstakanniki ).
W naszym kraju zauważono , jak praktycznym urządzeniem jest samowar. Ignacy Chodźko jest autorem noweli pt. ,,Samowar’’, której bohaterka wykrzykuje o ojca: ,,Ach! Samowary ,papuniu, samowar i czaju; wszak to wszędzie piją herbatę z rana wieczorem nawet, a my tylko jedni lipowym kwiatem i dziewanną dusić się musiemy’’

Godło Rosji



Autor:Kacper Walichnowski

8 grudnia 2000 roku Duma  Państwowa uchwaliła federalną ustawę konstytucyjną ”O godle państwowym Federacji Rosyjskiej” ,którą przyjęła Rada Federacji i podpisał Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin 20 grudnia 2000 roku.
Godłem państwowym Federacji Rosyjskiej jest wizerunek złotego orła dwugłowego w   czerwonym polu; nad orłem – trzy korony (dwie mniejsze umieszczono nad głowami orła, trzecią, największą – ponad nimi); orzeł dzierży w szponach berło i jabłko; na piersi orła na czerwonej tarczy- jeździec. Korony, berło i jabłko, które po raz pierwszy pojawiły się w godle rosyjskim za cara Aleksieja Michajłowicza(1645-1676),są symbolami państwowości i władzy państwowej.          

Symbole Rosji-matrioszka




Autorki:Wiktoria Flis,Julia Misztal,Kinga Kujawiak

Matrioszki są charakterystycznym elementem rosyjskiej kultury ludowej. Matrioszka ma ponad 100 lat. Jest to zabawka, która składa się z pewnej liczby drewnianych lalek, każda z nich jest mniejsza od poprzedniej: Lalki są wydrążone i przepołowione tak, że można je wkładać jedna w drugą. Pierwsza matrioszka powstał w XIX wieku w moskiewskiej pracowni zabawkarskiej. W roku 1900,na Wystawie światowej w Paryżu lalki zdobyły ogromną popularność, po czym zaczęto je produkować w Rosji masowo. Obecnie matrioszki  produkowane są w wielu miejscach. Liczba lalek w środku zazwyczaj nie przekracza kilkunastu, choć czasem bywa i większa. Np. w moskiewskim Muzeum Historycznym znajduje się unikatowy egzemplarz matrioszki 100-elementowej. Nazwa matrioszka jest zdrobnieniem od popularnego rosyjskiego imienia ludowego Matriona . Tradycyjnie, postacie namalowane na matrioszkach to kobiety w strojach ludowych.

Klimat w Rosji




Autorki:Julka Koszmider,Patrycja Leszczyńska,Angelika Woźniak

Rosja leży w 2 strefach klimatycznych: okołobiegunowej (z klimatem polarnym i subpolarnym) i umiarkowanej większa część terytorium zajmuje Rosji ; klimaty chłodne panują na północnej części i nizin Wschodnio Europejskiej.                                                                                                                                         
Federacja Rosyjska jest największym krajem świata zajmuje powierzchnie ponad 17mln km 2  
Do nacjeplejszych  rejonów Rosji należy wybrzeże  morza Czarnego , charektezuje się upalnymi latami i łagodnymi zimami.Tam też jest położone najpopularniejsze kompielisko Soczi – ulubione miejsce wypoczynku Rosjian, w znacznej częśći Syberii latem panują prawdziwe upały temperatura w lipcu osiąga + 40C.Najzimniejszym miejscem w Rosji jest obszar wioski Ojmiakon ( wschodnia Syberia) w języku starojakuckim nazwa wioski znaczy ,, siarczysty mróz ‘’ temperatura w styczniu wynosi tam około-50C ,a najniższa zanotowana temperatura przekraczała znacznie- 70C

Wilk i Zając



Autorki: Magda Cichowska, Natalia Siwińska, Karolina Pośpiech

Pod koniec lat 60 animator słynnego studia Sojuzmultifilm , Wiaczesław  Kotionoczkin otrzymał zlecenie  nakręcenia edukacyjnego filmu animowanego dla dzieci, nie podejrzewał że „chartura”,której  nie chciał się podjąć żaden z pracujących tam twórców, przyniesie mu taką popularność. Po czwartym odcinku filmu kiedy Kotionoczkin planował zakończenie produkcji, wtedy z całego Związku Radzieckiego  zaczęły przybywać góry listów od widzów proszących o to by nie wycofywał produkcji filmu. Popularność bajki była zaskoczeniem dla wszystkich. Pomysł scenariusz był bardzo prosty. Wilk przez wszystkie odcinki próbuje dopaść Zająca, jednak cały świat sprzysiągł się przeciwko niemu- kiedy jest już blisko zawsze cos staje mu na przeszkodzie i okazuje się, że to właśnie on zbiera najwięcej razów. Z Wilkiem i Zającem związany był nie tylko Kotionoczkin. Z bohaterami filmu na stałe zrośli się aktorzy, którzy podkładali pod nich głos- Anatolij Papanow(Wilk) i Klara Rumiancewa(Zając). O sile z jaką wpłynęli  na kreskówkę może świadczyć chociażby to, że  śmierć Papanowa  wpłynęła   za zatrzymanie produkcji. Choć  produkcję Wilka i Zająca wstrzymano w 1986 roku ,film  powrócił w roku 1993 z dwoma  nowymi odcinkami wyreżyserował  jego syn  Aleksiej.



wtorek, 18 października 2011

Chór Aleksandrowa







Chór Aleksandrowa jest jedną z najbardziej znanych grup artystycznych pochodzących z krajów byłego ZSSR. Jego nazwa związana jest z założycielem i pierwszym dyrektorem chóru, Aleksandrem Aleksandrowem, utalentowanym profesorem moskiewskiego konserwatorium.

Obecnie chórem kieruje J. B. Uchow oraz chórmistrze: I. I. Tupikow, S. A. Sokołow. Zespół uznawany jest za jeden z najlepszych chórów męskich na całym świecie. Niecodzienne połączenie harmonijności i czystości brzmienia akademickiego zespołu z emocjonalnością i bezpośredniością związanymi z muzyka ludową na długo pozostaje w pamięci słuchaczy, a różnorodność brzmienia przezeń prezentowana nie ma sobie równych. W repertuarze chóru znajduje się ponad 2 tysiące utworów: od piosenek żołnierskich przez pieśni narodowe, pieśni ludowe, przez muzykę sakralną po utwory kompozytorów rosyjskich i światowych, a także arcydzieła światowej muzyki popularnej.

poniedziałek, 17 października 2011

Podstawowe informacje o Rosji





Federacja Rosyjska – państwo rozciągające się od wschodniej Europy poprzez północną część Azji po Ocean Spokojny.

Rosja jest największym państwem na świecie pod względem powierzchni, jej terytorium jest większe od Europy, Australii i Antarktydy. Pod względem liczby ludności zajmuje 9 miejsce
Rosja należy do największych gospodarek świata, pod względem PKB zajmuje 6 miejsce na świecie.

Państwo rosyjskie dysponuje największymi na świecie zasobami naturalnymi i źródłami energii. Rosja jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji, m.in. Rady Bezpieczeństwa ONZ[8], G8, Wspólnoty Niepodległych Państw, Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, Szanghajskiej Organizacji Współpracy i odgrywa znaczącą rolę w polityce światowej.

Początki państwowości ruskiej sięgają IX wieku. Kultura ruska kształtowała się pod silnym wpływem Słowian południowych i Bizancjum, za których pośrednictwem przyjęto prawosławie
W XII w. Ruś Kijowska uległa rozbiciu na księstwa udzielne. Wydzielone w XIII w. Księstwo Moskiewskie doprowadziło do scalenia większości ziem ruskich i wyzwolenia ich spod panowania tatarskiego (XIII–XV w.). Najazdy tatarskie wywarły silny wpływ na historię Rusi a sami Tatarzy do dziś są największą mniejszością etniczną Rosji. W 1547 roku Iwan IV Groźny przyjął tytuł cara a nazwa państwa została zmieniona na Carstwo Rosyjskie
W latach 8621598 dynastią panującą byli Rurykowicze, w latach 16131917 na tronie zasiadali Romanowowie. Za panowania Piotra Wielkiego doszło do umocnienia pozycji Rosji na arenie międzynarodowej i ustanowienia Imperium Rosyjskiego. W XVI–XIX w. Rosja zyskała ogromne obszary w Europie Wschodniej, Azji Północnej, Środkowej, na Kaukazie oraz przejściowo w Ameryce Północnej.  


Rewolucje w 1917 r. oraz I wojna światowa położyły kres monarchii. W listopadzie 1917 władzę przejęli bolszewicy, którzy w 1922 ustanowili Związek Radziecki. W ZSRR Rosja (czyli Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka, w skrócie RFSRR) pełniła rolę dominującą. Rządy Stalina Michaiła Gorbaczowa nie powstrzymały rozkładu państwa. 

W 1991 r. doszło do rozwiązania ZSRR i od tej pory Rosja jest samodzielnym państwem. Istnieje jednak zasadnicza różnica między obecną pozycją Rosji, a czasami zimnej wojny, kiedy ZSRR był jednym z dwóch światowych supermocarstw.